Czy małżonek dziedziczy po teściach?

Czy małżonek dziedziczy po teściach?

Jeżeli brak jest ważnego testamentu, dziedziczenie odbywa się na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Jest to tzw. dziedziczenie ustawowe. W przypadku dziedziczenia ustawowego małżonek nie może dziedziczyć po swoich teściach, czyli rodzicach swojego małżonka. Nie należy on bowiem do kręgu spadkobierców ustawowych.

Dziedziczenie ustawowe - najpierw małżonek i zstępni

Przepisy prawa cywilnego określają w jakiej kolejności i kto jest uprawniony do przyjęcia spadku (dziedziczenia) po zmarłym spadkodawcy. I tak, w pierwszej kolejności do spadku powołani są małżonek spadkodawcy oraz zstępni, czyli dzieci, wnuki, prawnuki, itd. Naturalnie, wnuki będą dziedziczyły w przypadku, gdy otwarcia spadku nie dożyją ich rodzice, a dzieci spadkodawcy.

Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy, potem rodzeństwo

W przypadku braku zstępnych do spadku powołani są rodzice i małżonek spadkodawcy. Jeżeli spadkodawca nie miał małżonka i zstępnych, cały spadek dziedziczą rodzice spadkodawcy. Jeżeli jeden z rodziców spadkodawcy już nie żyje, to przypadający mu udział spadkowy, przypada rodzeństwu spadkodawcy. Natomiast, gdy któreś z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło chwili otwarcia spadku, to jego udział przypada jego zstępnym.

Dziadkowie spadkodawcy

Jeżeli spadkodawca nie miał małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy, to cały spadek dziedziczą jego dziadkowie. Jednak, gdyby któryś z dziadków nie żył w chwili otwarcia spadku, to w jego miejsce do dziedziczenia wchodzą jego zstępni.

Gmina ostatnim spadkobiercą ustawowym

Na samym końcu, w przypadku braku spadkobierców wskazanych wyżej, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Przeczytaj również: jeżeli chcesz wiedzieć, ile wynosi udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, kiedy dziedziczy pasierb spadkodawcy, zobacz nasz artykuł Krąg spadkobierców ustawowych

Kiedy można dziedziczyć po teściach?

Z powyższego wynika, że małżonek będący w związku małżeńskim z dzieckiem spadkodawców nie występuje wśród podmiotów należących do kręgu spadkobierców ustawowych.

Jedyną możliwością, aby zostać spadkobiercą spadku po teściach jest dziedziczenie testamentowe. Teściowie powinni sporządzić testament i powołać w nim do dziedziczenia małżonka swojego dziecka.

Spadek do majątku osobistego

Warto wskazać, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia stanowią majątek osobisty małżonka. Oznacza to, że spadek nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy spadkowej? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Młyńska 4/2
61-729 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Podstawa prawna: art. 931 i nn. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz.U.2020.1740).

Stan prawny na dzień 9 lipca 2021 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Autor: mgr Piotr Pawłowski i Weronika Andrzejczak.

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski - prawnik. Absolwent stacjonarnych studiów magisterskich na kierunku prawo oraz studiów licencjackich na kierunku prawo w biznesie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawo medyczne i bioetyka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik seminarium doktoranckiego w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nauczyciel akademicki w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Zajmuje się prawem cywilnym i rodzinnym, interesuje prawem administracyjnym oraz prawem medycznym.