Dziedziczenie po rozwodzie

Dziedziczenie po rozwodzie

Dziedziczenie ustawowe

Biorąc pod uwagę przepisy prawa spadkowego, rozwód ma kluczowy wpływ na dziedziczenie. Po rozwodzie byli małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Z momentem uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, pierwszymi w kolejności do dziedziczenia są dzieci byłych małżonków.

Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej

Małżeństwo wiąże się z istnieniem pomiędzy małżonkami ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, która ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Po rozwodzie należy dokonać podziału wspólnego majątku i jego poszczególnych składników. W przeciwnej sytuacji, w przypadku śmierci jednego z byłych małżonków, może okazać się konieczne przeprowadzenie postępowania o dział spadku wraz z podziałem majątku wspólnego.

Przeczytaj również: w jaki sposób przeprowadzić podział majątku wspólnego małżonków. Zobacz nasz artykuł Jak podzielić majątek wspólny?
Dziedziczenie testamentowe

Jeżeli jesteśmy po rozwodzie, ale chcemy powołać do spadku po sobie naszego byłego małżonka, jest to jak najbardziej możliwe w drodze oświadczenia woli jakim jest testament. W przypadku powołania małżonka do dziedziczenia testamentowego, będzie on dziedziczył wyłącznie we wskazanym przez nas w testamencie zakresie.

Przeczytaj również: jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób skutecznie sporządzić testament, zobacz nasz artykuł Jak sporządzić testament. Formy testamentu

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy spadkowej? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.

 


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Kramarska 3/1
61-765 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Podstawa prawna: art. 931 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz.U.2019.1145).

Stan prawny na dzień 4 marca 2020 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Autor: apl. adw. Marta Stachowiak i Weronika Andrzejczak.

Marta Stachowiak-­Řeháčková

Marta Stachowiak-­Řeháčková

Adwokat w Stachowiak Kancelaria Adwokacka w Poznaniu. Wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Absolwentka Stacjonarnych Studiów Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej od 2018 roku. Posiada uprawnienia mediatora. W 2022 roku z wyróżnieniem zdała egzamin adwokacki uzyskując najlepsze oceny w Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej.