Jak się rozwieść mieszkając za granicą?

Jak się rozwieść mieszkając za granicą?

W jaki sposób możliwe jest przeprowadzenie postępowania rozwodowego, jeśli jeden lub oboje małżonkowie zamieszkują poza granicami Polski? Czy w takiej sytuacji, sprawa o rozwód może toczyć się w kraju?

Miejsce zamieszkania jednego z małżonków bądź obojga za granicą nie uniemożliwia przeprowadzenia sprawy o rozwód w Polsce.

Jeden z małżonków mieszka za granicą

Jeżeli za granicą mieszka tylko jeden z małżonków i jest on stroną inicjującą rozwód (powód), to pozew należy złożyć w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania małżonka mieszkającego w Polsce (pozwany). Podobnie w przypadku, gdy z pozwem o rozwód chce wystąpić małżonek mieszkający w Polsce (powód) przeciwko małżonkowi mieszkającemu za granicą (pozwany). W takiej sytuacji sądem właściwym będzie zawsze sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania małżonka mieszkającego w Polsce.

Przeczytaj również: jeżeli chcesz wiedzieć, jakie są skutki rozwodu, zobacz nasz artykuł Konsekwencje prawne rozwodu.

Oboje małżonkowie mieszkają za granicą

Jeżeli oboje małżonkowie mieszkają za granicą i posiadają obywatelstwo polskie, to także jest możliwe przeprowadzenie sprawy rozwodowej w Polsce. Jednak w tym przypadku, gdy strony nie mają na terenie Polski miejsca zamieszkania, nie jest możliwe ustalenie właściwego sądu okręgowego ze względu na miejsce zamieszkania którejkolwiek ze stron. W takiej sytuacji właściwy sąd okręgowy dla przeprowadzenia sprawy o rozwód wskazuje Sąd Najwyższy.

Małżonek inicjujący rozwód składa więc pozew o rozwód, w wybranym przez siebie sądzie okręgowym, wraz z wnioskiem o skierowanie do Sądu Najwyższego wniosku o wyznaczenie właściwego sądu okręgowego do przeprowadzenia sprawy rozwodowej, bądź o uznanie sądu okręgowego, do którego pozew wpłynął, właściwym dla tej sprawy.

Sprawa rozwodowa w sytuacji, gdy miejsce zamieszkania jednego bądź obojga małżonków znajduje się za granicą, może wydawać się bardzo trudna do przeprowadzenia. Rozmowa z profesjonalnym pełnomocnikiem pomoże zrozumieć wszelkie zawiłości.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy o rozwód? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.

 


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Kramarska 3/1
61-765 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Podstawa prawna: art. 41 i art. 45 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 2086 z późn. zm.).

Stan prawny na dzień 13 marca 2020 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski - prawnik. Absolwent stacjonarnych studiów magisterskich na kierunku prawo oraz studiów licencjackich na kierunku prawo w biznesie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawo medyczne i bioetyka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik seminarium doktoranckiego w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nauczyciel akademicki w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Zajmuje się prawem cywilnym i rodzinnym, interesuje prawem administracyjnym oraz prawem medycznym.