Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Rozwód ma wielopłaszczyznowe konsekwencje, składające się na całkowite zerwanie więzi łączących nas z drugim małżonkiem. Jedną z silniejszych więzi, jaka powstaje w wyniku zawarcia małżeństwa, jest więź majątkowa. Co do zasady, z chwilą zawarcia małżeństwa, w naszym związku powstaje wspólność ustawowa i majątek wspólny. Trwają one, póki trwa nasze małżeństwo lub nie zawrzemy odpowiedniej małżeńskiej umowy majątkowej. Rozwód kończy wspólność ustawową, czy to jednak oznacza definitywny koniec naszych więzi majątkowych z drugim małżonkiem? Zdecydowanie nie.

Rozwód – otwarcie drogi do podziału majątku wspólnego

Orzeczenie rozwodu i tym samym ustanie wspólności ustawowej, otwiera nam drogę do dokonania podziału majątku wspólnego. Oczywiście, jest możliwość dokonania tego podziału majątku wspólnego, pod pewnym warunkami, już w trakcie postępowania rozwodowego, jednakże, jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, pozostaje nam dokonać podziału majątku wspólnego po rozwodzie.

Umowny podział majątku

Mamy dwie możliwości na dokonanie podziału majątku wspólnego. Pierwszy sposób to umowny podział majątku wspólnego. Jest on szybki, ale wymaga pełnej zgody małżonków i ich współpracy, co w sytuacji świeżo zakończonego postępowania rozwodowego nie zawsze bywa nieosiągalne. Mimo wszystko, warto spróbować się dogadać, aby uniknąć długiego i drogiego postępowania o podział majątku i móc się skupić na własnych sprawach. Wzór takiej umowy może przygotować reprezentujący Państwa adwokat, co da pewność, że wszystkie zapisy będą odpowiadały Państwa interesom i oczekiwaniom. Forma takiej umowy jest uzależniona od składu majątku wspólnego. Jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, umowa będzie musiała przyjąć formę aktu notarialnego. Niewątpliwie jednak, przygotowanie propozycji umowy z adwokatem, a następnie udanie się do notariusza i nadanie jej odpowiedniej formy jest sposobem zdecydowanie szybszym niż postępowanie przed sądem.

Sądowy podział majątku

Drugim sposobem, jest dokonanie sądowego podziału majątku. Inicjuje się je wnioskiem o podział majątku wspólnego. Postępowanie odbywa się w trybie nieprocesowym i kończy się wydaniem postanowienia o podziale majątku wspólnego. Jeżeli nie potrafimy dojść do porozumienia z byłym małżonkiem, jest to jedyne rozwiązanie. Takie postępowania są zwykle skomplikowane potrafią trwać bardzo długo, w zależności od składu majątku wspólnego i chęci małżonków do pójścia na ustępstwa.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej lub o podział majątku? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.

 


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Kramarska 3/1
61-765 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Podstawa prawna: art. 46 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 z późn. zm.).

Stan prawny na dzień 16 kwietnia 2020 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Karol Chmieliński

Karol Chmieliński

Karol Chmieliński – adwokat w Stachowiak Kancelaria Adwokacka w Poznaniu. Absolwent Stacjonarnych Studiów Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej od 2019 roku. Inżynier biotechnologii, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zajmuje się prawem nowych technologii oraz prawem cywilnym i rodzinnym. W orbicie jego zainteresowań znajduje się publiczne prawo gospodarcze i prawo finansowe. Interesuje się lotnictwem, geopolityką i analizą gospodarczą państw rozwijających się.