Do jakiego sądu złożyć pozew o alimenty?

Do jakiego sądu złożyć pozew o alimenty?

Składając pozew należy wskazać, do jakiego sądu kierujemy określone w treści pozwu żądanie. Wskazując sąd, należy podać jego pełną nazwę, siedzibę, nazwę wydziału, w którym będzie rozpatrywana sprawa oraz adres.

Przeczytaj również: jeżeli masz problem z obliczeniem konkretnej kwoty alimentów, lub nie wiesz na co składają się usprawiedliwione potrzeby dziecka, zobacz nasz artykuł Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka?
Właściwość rzeczowa

Pozew o alimenty wnosi się do sądu rejonowego, a konkretnie do jego wydziału rodzinnego i nieletnich. Sąd rejonowy jest sądem właściwym rzeczowo dla sprawy o alimenty i nie ma przy tym znaczenia wartość przedmiotu sporu.

Właściwość miejscowa

Właściwym miejscowo sądem rejonowym dla sprawy o alimenty będzie sąd, którego obszar obejmuje miejsce zamieszkania pozwanego, czyli osoby, która jest zobowiązana do świadczenia alimentacyjnego, bądź sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do otrzymywania tego świadczenia.

Decyzję o wyborze właściwego miejscowo sądu rejonowego podejmuje strona powodowa. W praktyce najczęściej wybiera się sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania powoda, czyli osoby inicjującej postępowanie.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy alimentacyjnej? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.

 


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Kramarska 3/1
61-765 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Podstawa prawna: art. 16, art. 32 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1460 z późn. zm.)

Stan prawny na dzień 29 stycznia 2020 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski - prawnik. Absolwent stacjonarnych studiów magisterskich na kierunku prawo oraz studiów licencjackich na kierunku prawo w biznesie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawo medyczne i bioetyka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik seminarium doktoranckiego w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nauczyciel akademicki w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Zajmuje się prawem cywilnym i rodzinnym, interesuje prawem administracyjnym oraz prawem medycznym.