Ile wynosi opłata od pozwu o alimenty?

Ile wynosi opłata od pozwu o alimenty?

Wnosząc do sądu pismo, powinniśmy sprawdzić, czy podlega ono opłacie, czy w danym przypadku możemy skorzystać ze zwolnienia. Takich informacji możemy szukać w przepisach ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która określa m.in. wysokość opłat sądowych w sprawach cywilnych, zasady zwalniania od kosztów sądowych oraz ich umarzania.

Przeczytaj również: jeżeli masz problem z obliczeniem konkretnej kwoty alimentów, lub nie wiesz na co składają się usprawiedliwione potrzeby dziecka, zobacz nasz artykuł Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka?

W przypadku powództwa o alimenty, strona uprawniona do dochodzenia roszczeń alimentacyjnych, składając pozew o alimenty, jest zwolniona z obowiązku poniesienia kosztów sądowych, co wynika z przepisu art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Co więcej, w przypadku spraw alimentacyjnych (niezależnie od tego, czy jesteśmy zobowiązanymi czy uprawnionymi z tytułu alimentów), złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa nie podlega opłacie skarbowej.

Przeczytaj również: jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, aby zmniejszyć płaconą kwotę alimentów, zobacz nasz artykuł Jak obniżyć alimenty?

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy alimentacyjnej? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.

 


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Kramarska 3/1
61-765 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Podstawa prawna: ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2019.785).

Stan prawny na dzień 27 stycznia 2020 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Autor: apl. adw. Marta Stachowiak i Weronika Andrzejczak.

Marta Stachowiak-­Řeháčková

Marta Stachowiak-­Řeháčková

Adwokat w Stachowiak Kancelaria Adwokacka w Poznaniu. Wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Absolwentka Stacjonarnych Studiów Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej od 2018 roku. Posiada uprawnienia mediatora. W 2022 roku z wyróżnieniem zdała egzamin adwokacki uzyskując najlepsze oceny w Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej.