Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia pozwu rozwodowego?

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia pozwu rozwodowego?

Przy składaniu pozwu rozwodowego należy spełnić określone wymogi. Ważne jest, aby do pozwu dołączyć kompletne dokumenty.

Akty stanu cywilnego

Przede wszystkim musimy pamiętać o odpisie skróconym aktu małżeństwa. Po taki odpis możemy się udać do Urzędu Stanu Cywilnego. Następnie, jeżeli w trakcie trwania małżeństwa narodziły się dzieci musimy załączyć także odpisy aktów urodzenia niepełnoletnich dzieci.

Opłaty sądowe

Konieczne jest także załączenie dowodu uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód (opłata stała w wysokości 600 złotych). W przypadku składania wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, zobowiązani jesteśmy do wykazania oświadczenia o naszym stanie majątkowym.

Dowody potwierdzające przywołane fakty

Oprócz wyżej wskazanych dokumentów, do pozwu należy dołączyć również wszystkie inne dowody potwierdzające przywołane przez nas fakty. Pozew o rozwód powinien zostać złożony w dwóch egzemplarzach.

Jeżeli masz wątpliwości co do prawidłowości załączanych do pozwu dokumentów lub nie masz wiedzy o tym, gdzie uzyskać wskazane wyżej dokumenty i jakie wiążą się z nimi koszty, warto skontaktować się z adwokatem.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy o rozwód? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.

 


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Kramarska 3/1
61-765 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Stan prawny na dzień 19 lutego 2020 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Autor: apl. adw. Marta Stachowiak i Weronika Andrzejczak.

Marta Stachowiak-­Řeháčková

Marta Stachowiak-­Řeháčková

Adwokat w Stachowiak Kancelaria Adwokacka w Poznaniu. Wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Absolwentka Stacjonarnych Studiów Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej od 2018 roku. Posiada uprawnienia mediatora. W 2022 roku z wyróżnieniem zdała egzamin adwokacki uzyskując najlepsze oceny w Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej.