Jaki sąd orzeka w sprawie o kontakty?

Jaki sąd orzeka w sprawie o kontakty?

Jaki sąd jest właściwy w sprawie o uregulowanie lub zmianę kontaktów rodziców z dziećmi?

Sąd opiekuńczy

Sądem właściwym dla spraw o uregulowanie lub zmianę kontaktów z dzieckiem jest sąd opiekuńczy. Sądem opiekuńczym jest sąd rodzinny. Precyzując, sprawy związane z uregulowaniem kontaktów z dzieckiem rozpoznawane są przez wydział rodzinny i nieletnich sądu rejonowego.

Właściwość sądu

Właściwym wyłącznie sądem rejonowym dla spraw o uregulowanie kontaktów z dzieckiem jest sąd, na którego obszarze znajduje miejsce zamieszkania dziecka. Gdy dziecko nie ma miejsca zamieszkania właściwy jest sąd miejsca jego pobytu. W przypadku braku miejsca zamieszkania i miejsca pobytu właściwy jest sąd rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

Adresując pismo do sądu, należy podać jego pełną nazwę, siedzibę, nazwę wydziału, w którym będzie rozpatrywana sprawa oraz adres.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie sprawy o władzę rodzicielską lub kontakty z dziećmi? Prawnicy z naszej Kancelarii zapewnią Ci profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania. Posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych oraz spadkowych, dzięki któremu przeprowadzimy Cię w sposób kompleksowy i efektywny przez procedurę sądową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z poniższego formularza.

 


W celu uzyskania porady prawnej zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Numer telefonu

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka prywatności


Stachowiak Kancelaria Adwokacka

ul. Kramarska 3/1
61-765 Poznań

tel. 61 307 18 00

e-mail:  kontakt@rodzinne-stachowiak.pl

Podstawa prawna:

– art. 1131 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 2086 z późn. zm.)

– art. 568 i art. 569 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1460 z późn. zm.)

Stan prawny na dzień 12 lutego 2020 roku.

Powyższa informacja nie ma charakteru porady prawnej i nie wyczerpuje w całości omawianego zagadnienia. Każdy przypadek ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnej analizy.

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski - prawnik. Absolwent stacjonarnych studiów magisterskich na kierunku prawo oraz studiów licencjackich na kierunku prawo w biznesie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawo medyczne i bioetyka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik seminarium doktoranckiego w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nauczyciel akademicki w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Zajmuje się prawem cywilnym i rodzinnym, interesuje prawem administracyjnym oraz prawem medycznym.